Ponikla u još nepotpuno razotkrivenom svetu maoističke Kine, kineska književnica, glumica i slikarka Anči Min već godinama privlači pažnju zapadnog čitalaštva. Najpoznatija je po memoarskom delu „Crvena Azaleja“ u kojem je opisala sudbinu kineske studentkinje i mlade žene u jednom surovom režimu. Anči Min najradije se bavi temama koje otkrivaju zakulisje njene moćne zemlje i, naspram njega, život običnog, malog čoveka-stradalnika u Kini. Iako seže nešto dalje u prošlost, roman „Kuća velikog krova“ prati istu nit. Kroz priču o Perl Bak, svojim jednostavnim, bajkovitim jezikom koji se drži tradicija kineskog klasičnog pripovedanja, Anči Min ponovo, iz novog ugla, prikazuje Kinu sa svim njenim društvenim i političkim previranjima, a samu nobelovku oslikava kroz vizuru „malog čoveka“, možda i prave junakinje ove knjige – Vrbe Ji.
Zanimljivim i originalnim odabirom momenata iz života Perl Bak, Anči Min u potpunosti uspeva da prikaže one malo ili nimalo poznate deliće njene biografije koji su, ovakvi ili slični, svakako morali postojati i uticati na oblikovanje slavne spisateljice. U Dženđengu, varošici u kojoj je Perl Bak rasla od trećeg meseca svog života, Anči Min prati pripovest male prestupnice Vrbe Ji. Dok Vrba Ji ratuje sa svojim ocem – lopovom, pesnikom i slatkorečivim prevarantom – Perl vodi sopstvenu nemu borbu sa ocem čudakom, misionarom Absalomom. Topla, predivno humoristična priča o odrastanju dveju devojčica, jedne crnokose, druge s crnom kapicom da se ne bi razlikovala, samo je uvod u krupnije događaje koji će zemlji doneti lomove, a njihovim porodicama i prijateljima tragedije. No uprkos svim preokretima sudbine, dve prijateljice ostaju nerazdvojne i godinama se vraćaju jedna drugoj. Vrba Ji uspeva da se školuje i kao novinarka krene stopama svoje drugarice, te da tako zađe i u umetničke krugove velikog grada. Tu će se, međutim, isprečiti prva prepreka: zajednička ljubav Perl Bak i Vrbe Ji prema zanosnom mladom pesniku Sju Dži-Mou, a koju će razrešiti tek tragična pesnikova smrt. S revolucijom koja se 1949. nadnosi nad Kinu, Perl beži iz zemlje, a Vrba Ji s mužem odlazi u „Crvenu bazu“, revolucionarno Maovo sedište. Pobeda revolucionara donosi vrtoglav uspon Vrbi Ji, čiji je muž Maova desna ruka. Za usponom, međutim, sledi i nemilost u očima madam Mao, pad i surova odmazda, i Vrba i njen suprug proživljavaju sudbinu miliona koje je zakačila Kulturna revolucija. No uprkos svemu, njena najveća neispunjena želja ostaje čežnja da se još jednom vidi s prijateljicom iz mladosti.
Iako ispripovedana na jednom burnom istorijskom fonu, „Kuća velikog krova“, međutim, krajnje je lirsko delo. Jednostavna bezmalo poput dečje priče, kazivana mirnim, strpljivim tonom nesalomive kineske žene, ona je, kako kaže kritičar Dona Siman iz Buklista, „strasno podrobna, dramatična i sveobuhvatna“. U svakom slučaju to je knjiga koja će zadovoljiti i zaljubljenike u Perl Bak i čitaoce koje zanima savremena kineska istorija, a izvesno svakoga ko uživa u klasičnom, pitkom i čistom pripovedanju.